قالب وبلاگ


مشاوره، مقالات روان شناسی و اختلال رواني
مشاوره خانوادگی،تحصيلي،مشاوره قبل و بعد از ازدواج  
نويسندگان
لينک دوستان
لينک هاي مفيد
برچسب‌ها وب
1 (3)
5 (2)
2 (2)
نيت (2)
امکانات سايت
هویت جوانان ما
تبليغات ماهواره و اينترنت از مهم‌ترين عواملي هستند كه برخي از جوانان امروز را به سوي كاستي ارتباط و بي‌هويتي مي‌كشاند و آنها را از برنامه‌ريزي و هدفمند بودن براي آينده بازمي‌دارد و باعث مي‌شود تا بيشتر دنبال ظواهر زندگي باشد. والدين به علت مشكلات اقتصادي كمتر فرصت صحبت و مشورت با فرزند خود را دارند و براي جلب وي سعي مي‌كنند خواسته‌هاي مادي او را تامين نمايند. به طور مثال جوان امروز شيوه پس‌انداز كردن از پول توجيبي را نياموخته و هر چه خواسته سريع به آن دسترسي پيدا كرده است.
هرگاه چيزي خواسته از سوي والدين بدون قيد و شرط در اختيار او قرار گرفته است، خرج او بيشتر در زمينه تنقلات و دوستان و اشياي زينتي مصرف مي‌شود. در خانواده‌هاي از هم گسيخته كه والدين با هم زندگي نمي‌كنند اغلب طرف مقابل كه از فرزند خود دور است براي جلب محبت وي امتيازات بيشتري به فرزند مي‌دهد كه اين امر زمينه بسياري از بزه‌ها را فراهم مي‌كند. در فرهنگ ايران كمتر اعضاي خانواده جلسات هفتگي را تشكيل مي‌دهند تا در آن مشكلات و راه‌حل‌هاي مختلف را مورد بررسي قرار دهند تا مسووليت‌پذيري و قدرت حل مساله و اعتماد به نفس و قدرت نه گفتن به مسائلي كه مخالفت با ارزش‌هاي خانواده و فرهنگ ما است را در فرزندان خود پرورش و رشد دهند. جوان امروز برخي از كمبودهاي خود را در خيابان‌ها و از طريق ارتباط ناسالم برآورده مي‌كنند كه بعضا ارتباط با جنس متفاوت مي‌باشد. مدت اين دوستي‌ها بسيار اندك است و براي جلوگيري از افسردگي خود ديگري را جايگزين مي‌نمايند. اين دوستي به صورت عادي درمي‌آيد و اين امر براي جامعه ما بسيار خطرناك است و باعث گسستگي در فرآيند تشكيل خانواده خواهد شد و از اين روست كه برخي از ازدواج‌ها بسيار ناپايدار و زودگذر است.
بعضا جوان به خاطر پذيرش در گروه‌هاي همسالان و جلب توجه بيشتر هر روز خود را به شكل‌ها و مدل‌هاي متفاوت و عجيب پيرايش مي‌كند كه با هنجار جامعه ما همخواني ندارد. در بسياري ازموارد احساس وي نسبت به بزرگتران و نزديكان و معلمان حالت طلبكارانه است و از دروغ دليل‌تراشي زياد استفاده مي‌نمايد.
ساختار كلمات محاوره‌اي خاص و اصطلاحات مخصوص دارد كه در زبان والدين يافت نمي‌شود. مادران آنها اغلب انفعالي و ضعيف عمل مي‌كنند و در مقابل فرزند خود احساس ناتواني و درماندگي مي‌كنند و جوانان هم از اين گونه مادران بيشتر سوءاستفاده مي‌كنند.
در دوران تحصيل به علت محرك‌هاي اجتماعي انگيزه، تمركز و دقت وي كاهش مي‌يابد و باعث افت تحصيلي مي‌گردد در حالي كه ساعت‌ها با موبايل و كامپيوتر خود سرگرم است و احساس خستگي نمي‌كند.
به نظر روانكاوان 5 سال اوليه زندگي كودك شالوده تربيتي سال‌هاي بزرگسالي را مي‌سازد اگر در سال‌هاي اوليه كودك حمايت‌هاي لازم را از خانواده خود دريافت نمايد. محرك‌هاي محيطي در زمان نوجواني كم‌رنگ‌تر مي‌شود و اثرات آن كمتر و اين دوران نوجواني و جواني را به سلامت سپري مي‌كنند. به هر حال جوان امروز به هزار و يك دليل و در معرض مشكل دروني از خود و ديگران و هويت خود قرار دارد كه بهتر است ما در ارتباط خود با آنها يك بازنگري جدي داشته باشيم.

موضوعات مرتبط: هویت جوانان ما
[ دوشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۳ ] [ 15:35 ] [ حسن زارع HASSAN ZARE ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آينده ها به نظر بزرگ جلوه ميدهند اما وقتي که گذشتند ميفهميم که چقدر ناچيز بوده اند.مترلينگ
----------
درست است که خداوند روزي رسان است ولي دانه پرندگان را کنار لانه شان قرار نمي دهد – موريس مترلينگ
موضوعات وب